Jakožto člověk, který volí Piráty už od roku 2014–2015 a asi 3–4x jsem měl zájem o vstup do strany, což vždy nějak vyšumělo, jelikož schůze, na které jsem byl pozván, se konaly vždy v nějaký čas, kdy jsem nemohl. Po pár měsících přestaly chodit pozvánky a měl jsem svých starostí dost (už to je svým způsobem zpětná vazba). Navíc se zkušenostmi z velkých online marketingových kampaní (které jsem dělal od roku 2009 do cca 2021) bych rád členům strany sdělil zpětnou vazbu. Letošní volby byly první, kdy jsem to částečně Pirátům nehodil (do kraje ano, do senátu ne). Také myslím, že v mé bublině mám poměrně dost dalších typických nebo alespoň občasných voličů Pirátů.
Jaké jsou základní chyby Pirátské strany? Typický volič Pirátů je velmi náročný člověk, který má vysoký morální standard na své kandidáty, a těm neodpustí ani desetinu toho, co odpustí volič ODS Fialovi, nebo setinu toho, co volič ANO Babišovi. Vysoký morální standard tedy vyžaduje, aby zástupci Pirátů dodržovali své už tak přísné zásady. Zmínil bych zde pár bodů, kde k těmto porušením zásad došlo (teď se bavím o dojmu běžného člověka):
1. Poté, co PirSTAN znamenal velké špatné pro Pirátskou stranu a jednoznačný neúspěch, by člověk od morálně konzistentního předsedy očekával sebereflexi. Je jedno, že je to Ivan Bartoš, o kterém někteří tvrdí, že je nenahraditelný. Ivan dostal první černý puntík za to, že odpovědnost zametl pod koberec.
2. Druhá rána přišla hned při domlouvání koalice. Ačkoli parlament opustilo 18 schopných lidí, hned 2 ze 4 poslanců chtěli zároveň post ministra. Je jedno, jak moc se prolíná práce ministra a poslance – navenek to prostě jsou dvě funkce. Kdyby proti tomu neprotestovali lidé z Pirátů, udělali by to lidé z SPD a ANO, a to by mělo podstatně horší následky. U Ivana Bartoše to nakonec tak dopadlo, že zůstal poslancem, ministrem a zároveň předsedou strany, na kterou neměl prakticky vůbec čas, o to více v letošním roce, kdy měl plné ruce práce s digitalizací stavebního řízení.
3. Další rána přicházela postupně vždy, když se v koalici něco odsouhlasilo. Člověk očekával hlasitý odpor Pirátů, ale ten často nepřišel – občas bylo slyšet jen slabé kvíkání. Něco, co by člověk neočekával od někoho, kdo se za nás má rvát.
4. Po eurovolbách byla další šance, že zodpovědný předseda přijme odpovědnost, a opět se nestalo.
5. Nezáleží na tom, co bylo příčinou nepovedeného spuštění digitálního stavebního řízení. I političtí odpůrci musí uznat, že pokud něco od Piráta očekávají, je to, že se vyzná v digitalizaci, a zde došlo k selhání. Je jedno, zda bylo selhání způsobeno neschopností Ivana, nebo zda mu pomohl někdo zvenčí – obojí je Ivanova zodpovědnost. Když prohlašuje, že nikdy nerezignuje, dostáváme se zpět k neschopnosti přijmout odpovědnost. Možná jde o největší existující průšvih.
Další teze:
Strana se zabývá příliš ochranou menšin, podporou Green Dealu atd.: Témata jsou to dobrá, ale určitě hrají svou roli, jelikož jde o globální sociální témata, která by se neměla zanedbávat.
Straně to kazí ultralevičáci a komunisté: Tohle tvrdí lidé, kteří sami o sobě říkají, že jsou voliči Pirátů, ale když dojde na volby, 9 z 10 z nich hlasuje pro STAN, TOP09 nebo ODS. V tomto segmentu voličů je přecpáno a nemá smysl se tam vnucovat, když existuje několik lepších originálů. Piráti byli od svého vzniku směsí lidí s různými názory, kteří se navzájem tolerovali, a celkovým průnikem byli na politických kompasech liberální stranou mírně nalevo. Tedy se orientovali na voliče, kteří v ČR nemají jinou alternativu. Naopak snahy o kádrování a cenzuru uvnitř strany nesměřují tam, kam je potřeba.
Zmínil bych i bývalého primátora Hřiba. Ten je nyní považován za bojovníka proti motoristům. Ano, je dobré snížit intenzitu automobilové dopravy, koneckonců i řidiči by byli rádi, kdyby měli volnější silnice, když už někam musí jet. Ale musí se to dělat pozitivně, ne restriktivně. Neříkám, že Hřib jako náměstek to restriktivně dělá, ale minimálně nedokáže přesvědčit voliče o opaku.
Pohled z marketingové stránky:
Piráti byli stranou, jejichž marketing by se dal přirovnat k úspěšné malé rodinné firmě, který se postupem času přetavil na neefektivní korporát. Navíc to není korporát, který by měl peníze na rozhazování, takže je to mizerný korporát.
Piráti měli svého času ze všech stran nejnižší náklady na získaný hlas, byli virální, ovládali internet. Lidé si masově dávali odznáčky, sdíleli a diskutovali.
Dnes se sem tam objeví billboard, na sociálních sítích je ticho, dosah minimální. Pravděpodobně došlo k najmutí nějakých mediálních agentur, na které ale nejsou takové peníze, a jejich výsledky jsou prostě mizerné, pokud do nich nenarvete stovky milionů. O kandidátce do Senátu jsem letos slyšel poprvé až od Václava Lásky pár hodin před volbami, jinak jsem ani nevěděl, že nějaký kandidát existuje, natož jaké má názory.
Co konkrétně zlepšit:
• Vykašlat se na offline média, omezit bannerové kampaně a začít pořádně dělat sociální sítě.
• Neprodukovat nudné informativní grafiky s uvedeným zadavatelem, ale vytvářet memy související s pirátskými tématy, které nemusí ani propagovat stranu, respektive na nich nemusí být zmíněna.
• Když investovat, tak do PPC a sociálních médií, zvyšovat dosah virálnímu obsahu.
• Organizovat sdílení zajímavých myšlenek, např. pokud Jan Hlavenka sepíše nějaký elaborát, tak ať ho okamžitě nasdílí všechny existující stránky spravované Piráty, jak celostátní, tak lokální.
• Dělat kvalitní obsah – vlogy, blogy atd.
PR stránka věci:
Naprosto tragická záležitost. Dnes jsem byl úplně zděšen, že Piráti umí dělat tiskové konference! Jenže bohužel tak jednou za rok. Totálně promarněná příležitost na zviditelnění stanovisek strany. Když člověk čeká, že se Piráti k něčemu vyjádří, čeká marně. Občas se nějaký novinář vnutí a povede se mu nějakého Piráta na něco zeptat, což se objeví někde vespod článků. Od vstupu do vlády – totální ticho.
Vedení strany:
Piráti si budou volit nové vedení. Předseda je klíčový a měl by to být člověk, který má morální integritu a hlavně mu lze důvěřovat. V tomto ohledu by to měl být určitě někdo, kdo nesouhlasil se vstupem Pirátů do vlády, protože jinak přijde logický argument od voličů: „A to jste nevěděli, že jdete do vlády s ODS?“ Měl by to být člověk, který dodržuje zásady Pirátské strany a neprosazuje cenzuru. To je jediná šance, jak obnovit alespoň částečně důvěru ve stranu.
Co se týká komunikovaného programu strany:
Nejde o to, že by se Piráti měli nějak zásadně měnit, ale mají v programu mnoho celospolečenských témat, která vůbec nekomunikují. Například důstojné důchody, progresivnější zdanění, minimální mzdu, nebo experimenty s nepodmíněným příjmem – to jsou témata, o kterých se nebojí mluvit jiné progresivní strany ve světě. Piráti by měli být stranou pokrokovou, ale zároveň se sociálním cítěním. Zmínil bych i téma korupce, ale ta dnes už v podstatě nikoho nezajímá, což je dobře, protože se věci v tomto ohledu zlepšily. Neříkám, že korupce neexistuje, ale už to není tak divoké jako dříve. Nicméně stále je prostor pro mnoho protikorupčních opatření, která mohou situaci dále zlepšit.
Poslední bod: přijímání nových členů
Dostáváme se k mému úvodu. Pokud je člověk hodně zaměstnaný, je opravdu těžké se do strany dostat, což logicky vede k tomu, že se tam častěji dostanou ti, kteří nemají tolik pracovních povinností.
Ještě bych zmínil svědectví od kamaráda ze ZZS, na základě kterého se úplně odvrátil od Pirátů k ANO. Piráti sice nejsou přímo zmínění, ale v této koalici vládli a podíleli se tak na jejím fungování. Opravdu si dejte pozor, s kým na komunální úrovni lezete do koalice, a když už to uděláte, měli byste si ho hlídat:
Příklad z praxe (ZZS pod vedením ODS)
„ZZS pod vedením ODS – ekonomická náměstkyně Balousová si hraje na šéfa ZZS, takže ředitel přijímá odborníka do role poradce (kterého na začátku své vlády vyhodil, ale po třech letech přešlapů zjistil, že se bez něj neobejde). Odborník je nakonec ale ekonomickou náměstkyní nepřijat, a to bez vědomí ředitele, protože je to politicky nevhodné. Stalo se to ve chvíli, kdy mu mají založit identifikační údaje na oddělení IT, kde zjišťují, že to nejde... Ekonomická náměstkyně si na šéfa hrát může a ředitel s tím nic nezmůže, protože je to manželka nejlepšího přítele pana Skopečka. Proto byla zaměstnána a dost možná převezme záchranku – tedy to torzo, co z ní zbylo –, zatímco šéf pan Rusý dostane nějakou jinou nemocnici na „likvidaci“...
80 % sanitních vozů má najeto přes 400 tisíc km, takže je to povozeníčko. Kraj v minulých volbách slíbil 100 nových sanitek, dodal ani ne polovinu, což nestačí ani na běžnou obměnu, natož na modernizaci. Z těch 18 sanitních vozů byl tendr vysoutěžený minulým vedením a financovaný z peněz EU, nikoli kraje.
Personální náměstek Roth (odejit po destrukci České pošty) byl přesunut k nám jako kamarád pana Rakušana. Likviduje ZZS personálně tak obratně, že se zde zavírají stanoviště pro nedostatek lékařů, a ani to nestačí, hroutí se celé oblasti. V současné době udělali „majstrštyk“, kdy lékařům na DPČ dávají 1000 Kč/hod, aby narychlo někoho kolem voleb sehnali, protože kdo mohl, za tři roky vlády této „sebranky“ odešel.
Na Praze Východ zajišťuje provoz lékař ve věku 84 a 76 let, k tomu jeden lékař, který byl třikrát vyhozen od atestace a znovu ji získat nemůže, takže navždy bez odborné způsobilosti. Kromě naprosto zoufalé primářky na úvazek 1,0 zde nikdo další nezůstal. V Benešově má poslední plný úvazek a jediný 1,0 pan primář, všichni ostatní odcházejí na DPČ, protože úvazkoví lékaři mají 600 Kč na hodinu. S DPČ ale nezajistíš 24hodinový režim – tito lidé nemohou odpracovat potřebný počet hodin a navíc pracují na úvazek pak jinde.
Takže sorry, teď volím Babiše a budu muset i do sněmovny. Slepenec se nyní opět spojí o hlas, což jim vydrží jen do sněmovních voleb. Tam bude jasná matematika: v kraji SPOLU u koryta + ANO u vlády, kdy Babiš populisticky přihraje něco na rozvoj kraje. Pak s pohodlnou většinou v SČK pošlou paní Peckovou hezky tam, kam patří... Nezmění se asi nic, ale změna to aspoň bude. Nejlépe bylo za zloděje Ratha, sorry, ale je to tak – měli jsme sice zlodějské, ale odborné vedení. Naše děti doufám budou žít mimo území této zkorumpované země.“
Statistiky: Napsal od kaossik — 24 zář 2024, 21:00 — Odpovědi 4 — Zobrazení 1342