Planetu máme jen jednu
Sucha, povodně, orkány, kůrovcové kalamity. Klima v Evropě se mění s tím, jak se mění vlivem lidské činnosti celá planeta. Postupně se tyto změny dotknou života každého z nás. Proto prosazujeme opatření,
která dopady zmírní. A bojujeme za to, aby se na jejich financování
která nejen dopady zmírní, ale budou přímo řešit jejich příčiny. A bojujeme za to, aby se na financování nápravy
férově podíleli hlavně korporace a uhlobaroni, kteří doposud z prohlubování problému profitovali. Podporujeme i šetrné trendy, jež pomohou rozvoji ekonomiky a jsou ohleduplnější ke zdraví lidí, přírody i naší planety. Záleží nám na budoucnosti, záleží nám na dalších generacích.
Šetrné
Skutečné řešení klimatické krize
Klimatická krize je největší a nejsložitější výzva současnosti.
Podporujeme cíle celosvětové Pařížské dohody, postupné snižování emisí skleníkových plynů a přechod na čistší, udržitelnou ekonomiku. Ten je ale
Cíle celosvětové Pařížské dohody stanovují naprosté minimum snižování emisí skleníkových plynů, kterého musíme jako společnost dosáhnout. Není možné se je nadále snažit obcházet a změkčovat, podkopáváme tím budoucnost sami sobě. Ovšem přechod na čistší, udržitelnou ekonomiku je
možný jen v prosperující a svobodné společnosti.
Budeme klást důraz na to, aby byl přechod na hospodářství s minimem skleníkových plynů pozvolný a proběhl pomocí tržních nástrojů a s co nejmenším dopadem na nejzranitelnější skupiny obyvatel.
Přechod na hospodářství s minimem skleníkových plynů nesmí být až příliš náhlý, měl by probíhat pomocí tržních nástrojů a v každém případě s co nejmenším dopadem na nejzranitelnější skupiny obyvatel.
Přírodní rozmanitost i pro budoucí generace
Prach, spaliny, odpadní produkty chemické výroby či plastové mikročástice poškozují zdraví člověka i zvířat a zanáší životní prostředí.
Podporujeme proto zpřísňování environmentálních limitů a zvyšování sankcí za jejich porušování.
Víme, jak je biodiverzita důležitá. Dohlédneme na dodržování jasných pravidel pro její ochranu. Intenzifikace zemědělství ničí přirozené biotopy a vytlačuje původní evropské druhy zvířat a rostlin. Chceme, aby každá hospodářská činnost dodržovala pevně stanovené postupy, které umožní zachování zbývajících a obnovu poničených ekosystémů.
Zároveň se budeme o obnovení biodiverzity aktivně snažit.
Podporujeme ambiciózní cíle obnovy evropské přírody a budeme bojovat za jejich co nejefektivnější naplnění.
Za znečištění má platit znečišťovatel, stop podpoře uhlobaronů
Přechod na čistší zdroje energie je nevyhnutelný. Odmítáme ale, aby se na náklady skládali běžní lidé, zatímco korporace budou na znečištění dál vydělávat. Nesmíme utápět další peníze dotováním uhlobaronů.
Pestré šetrné zemědělství místo nekonečných lánů řepky
Evropské zemědělství se stalo závislé na dotacích
, které přestože by měly podporovat i zachování zdravého životního prostředí, podporují často pravý opak.
Investiční dotace jsou navíc složité a dosáhnou na ně snáze velké podniky. Obří holdingy tak kontrolují většinu zemědělské půdy a potlačují konkurenci. Extrém, do kterého to došlo u nás v Česku, je jinde nevídaný. To musí skončit. Chceme dynamický trh, kde se daří i lokálním farmářům, pěstitelům, chovatelům a producentům potravin. Chceme podporu pro remízky, meze, agrofotovoltaiku, rodinné farmy a návrat malých polí. Ne nekonečné lány řepky!