Vzniká Fond audiovize transformací ze Státního fondu kinematografie:
(Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 496/2012 Sb., o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie a o změně některých zákonů (zákon o audiovizi), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů)
•Celá novela vychází z programu Pirstanu, se kterým jsme kandidovali a který je stále platný a závazný, schválený CF, stejně tak následné programové body Programového prohlášení vlády, taktéž schválené CF.
•Programové prohlášení vlády PPV hovoří tedy takto:
„Prosadíme transformaci Státního fondu kinematografie na Státní fond audiovize.“
TL;DR:
O čem to je:
Transformace Státního fondu kinematografie a tedy vznik nového „Fondu audiovize“ znamená rozšíření podpory z pouze kinematografie na celou audiovizi (doba se mění, a „jen“ film už je historie, adiovize je mnohem širší)
Zavádí se 4 kategorie
a) big screen - klasický film, kino
b) small screen - dokument, seriál,
c) animace a gaming – podpora velmi v ČR silné animace, provázané s podporou herních vývojářů. Podpora se může týkat zejména v oblasti vzdělávání, či investičních dotací do vývoje. I herní průmysl se stává, podobně jako film v minulosti, z jedné strany více komerční, z druhé naopak více nezávislý a nekomerční. ČR má velkou a dobrou pověst, chybí mu však lidi i vzdělávací kapacity. Proto nedochází k výraznějšímu rozvoji vývoje. Toto je klíčová oblast, kterou jsme jako Piráti po široké shodě chěli podporovat.
d) infrastruktura – distribuce, festivaly, eventy, publikace – dříve se to schovávalo do filmové podpory, takhle to je transparentnější
– každá kategorie má vlastní Radu o 5 členech, která rozhoduje, celý fond pak 15 členů v Radě, kteří řídí fond jako celek.
4 kategorie podpory potřebují samozřejmě vyšší rozpočet, a proto se upravují parametry audiovizuálních poplatků, které samotní tvůrci, či distributoři, odvádějí:
1) Výnosy audiovizuálních poplatků se mění na příjmy Fondu
2) Poplatek provozovatelů kin, satelitů a kabelů se zvyšují na 2% (z 1%)
3) Poplatek VOD (např. Netflix, HBO) se rozšiřuje nejvíce:
- o zahraniční poskytovatele
- poplatek nejen z předplatného, ale i z reklamy
- současné 0,5% (a platící pouze pro české VOD) se mění na povinnost 3,5% pro všechny s možností slevy na poplatku a přímou investici (1,5 rovnou 2% přímé investice v ČR) – jinými slovy, je to první krok k tomu, aby nadnárodní koncerny tohoto tipu u nás platili daně…
4) filmové pobídky se z 3fázového procesu mění na 2fázový
5) doposud nepredikovatelná výše roční dotace se nahrazuje konstrukcí výpočtu a sice 6násobek příjmů audiovizuálních poplatků – tedy stát 6x násobí vybrané prostředky
6) rozšiřují se kategorie projektů, zavádí se pobídky i pro dokumentární seriály a další oblasti
Stanovisko Pirátů diskutované mnohokráte a podrobně na RT kultura.:
- vítáme vznik Fondu audiovize – je to krok správným směrem, audiovize už není jen o klasickém filmu, ale za umění (i konzum) v této oblasti se počítají seriály, animace, počítačové hry..
- Tato novela vznikla za široké diskuze a participace všech relevantních stakeholderů, systém se zpřehledňuje a ztransparentňuje
- Zejména kategorie podpora gamingu byl náš pirátský výslovný požadavek, vycházející z PPV, kde se doslovně píše: „Podpoříme kulturní a kreativní odvětví, včetně herního průmyslu a systematické a trvale udržitelné podpory filmového průmyslu prostřednictvím filmových pobídek.“
- Vítáme, že audiovize se touto novelou stává konkurenceschopnou na evropském trhu, kde podobné fondy vznikají a přitahují tak do zemí EU nemalé investice.
Závěrem shrnutí, pohled předsedy RT kultura.
Statistiky: Napsal od Ondrej.Chrast — 28 čer 2024, 12:04 — Odpovědi 3 — Zobrazení 55